Evropska vesoljska agencija je 22. Avgusta izstrelila satelit Aeolus, ki je prvi satelit za globalno merjenje profilov vetra iz vesolja. Aeolus je v vesolje ponesel instrument Aladin, ki na principu Dopplerskega lidarja zaznava gibanje molekul zraka (Rayleighjevo sipanje) in delcev (Miejevo sipanje) v atmosferi od tal do približno višine 25 km. Sodelavci Katedre za meteorologijo UL-FMF smo vpeti v misijo Aeolus vse od leta 2000. Leta 2005 je Svetovna meteorološka organizacija nagradila naš članek o potencialnem vplivu meritev vetra Aeolusa z letno nagrado za mlade raziskovalce. V preteklih nekaj letih smo razvili sistem za napovedovanje vremena nad Evropo in severnim Atlantikom, s katerim smo kot prvi pokazali potencijalni vpliv meritev Aeolusa na izboljšanje kvalitete napovedi v prognostičnem modelu za omejeno območje. Čeprav je Aeolus narejen za potrebe globalnih prognostičnih modelov, bodo njegove meritve v kratkem uporabljene v večini prognostičnih modelov v Evropi.
Podrobnejše informacije o satelitu, njegovem delovanju ter pomenu za napoved vremena si lahko preberete v prispevku.
Nekaj o satelitu pa lahko izveste tudi v prispevku na RTVSLO v oddaji Odmevi v katerem nastopa prof. Nedjeljka Žagar.
Posnetek izstrelitve satelita lahko vidite na povezavi: http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Aeolus/ESA_s_Aeolus_wind_satellite_launched
Animacija: Črne pike prikazujejo vsako drugo točko z meritvami vertikalnega profila vetra med 12-urnim gibanjem satelita Aeolus. Satelit bo v 12 urah obletel Zemljo.
Vir slike na vrhu: ESA/ATG medialab.