Pozdravljena Zala. Čestitke ob zaključku študija. V svoji magistrski nalogi se posvečaš za laično javnost precej eksotični temi – vetrovom nad ekvatorialnim Pacifikom. Tvoja naloga sodi na področje dinamične meteorologije v povezavi s klimatologijo. Naslov tvoje magistrske naloge je “Indikatorji in trend Walkerjeve cirkulacije.” Nalogo si opravila pod mentorstvom prof. dr. Nedjeljke Žagar (FMF, zdaj Univerza v Hamburgu, Nemčija) in somentorstvom asist. dr. Katarine Kosovelj (FMF).
Prosim da na kratek in poljuden način predstaviš ozadje in raziskovalno vprašanje tvoje naloge.
Živijo, hvala lepa. V magistrski nalogi sem preučevala krepitev in spreminjanje intenzitete Walkerjeve cirkulacije v 20. stoletju in začetku 21. stoletja. Walkerjeva cirkulacija opisuje kroženje zraka v atmosferi na območju ekvatorialnega dela Pacifika. Gre za dvigovanje zraka nad zahodnim ekvatorialnim Pacifikom, v višjih plasteh atmosfere pihajo zahodniki, na območju vzhodnega ekvatorialnega Pacifika pa gre za spuščanje zraka. V spodnjih plasteh atmosfere krog zaključujejo vzhodniki. Krepitev Walkerjeve cirkulacije naj bi se pojavila kot posledica povečanega segrevanja (zaradi toplogrednih plinov, industrije ipd.) na območju zahodnega Pacifika, JV Azije in Indijskega oceana.
Glavno raziskovalno vprašanje moje naloge je bilo z različnih vidikov preveriti krepitev in spreminjanje intenzitete Walkerjeve cirkulacije. Za ta namen sem intenziteto Walkerjeve cirkulacije ocenjevala s tremi različnimi indikatorji, ki temeljijo na treh različnih fizikalnih količinah, povezanih s hitrostjo vetrov in njihovo energijo. Analizirala sem podatke dveh obdobij, in sicer podatke za obdobje let 1980-2010 in obdobje let 1910-2009.
Kakšni pa so glavni rezultati in ugotovitve do katerih si prišla?
Pri vseh oblikah indikatorjev sem s statističnim testom preverila ali podatki prikazujejo, da se Walkerjeva cirkulacija krepi ali slabi. Najpomembnejši rezultat je s statističnim testom potrjena krepitev Walkerjeve cirkulacije, še posebej po letu 1990.
Ugotovila sem tudi, da poleg krepitve Walkerjeve cirkulacije, opazimo v podatkih tudi nekakšno nihanje, ki se ponavlja na dvajset ali trideset let. Za to nihanje bi lahko vzrok bil povezovanje atmosfere in oceana preko El Niña ali pa tudi povezanost s podobnim nihanjem na območju severnega Pacifika. Na preverjanje povezanosti omenjene variabilnosti z drugimi variabilnostmi se bom z mentorico in somentorico osredotočila zdaj, po zaključku magistrske naloge, morda bomo uspele ugotoviti kaj zanimivega.
Hvala za odgovore in veliko sreče še naprej
Povezava na PDF magistrske naloge.
Intervju izvedla: asist. dr. Katarina Kosovelj